Aktualności

Drukuj
18.08.2017
GK PGNiG utrzymuje stabilny wzrost w I półroczu 2017 r.

Po 6 miesiącach 2017 r. Grupa Kapitałowa PGNiG zanotowała o około 15% większy wolumen sprzedaży gazu klientom zewnętrznym w stosunku do analogicznego okresu w 2016 r. Grupa wypracowała także większy o 65% zysk netto, osiągając poziom prawie 2,1 mld zł. EBITDA Grupy w pierwszej połowie roku wyniosła prawie 4,2 mld zł, co przełożyło się na 33% wzrost r/r. W 2017 r. wyniki finansowe I półrocza nie są obciążone znaczącymi odpisami aktualizującymi, które pomniejszyły EBITDA Grupy w analogicznym okresie 2016 r. o ponad 550 mln zł.

02.08.2017
PGNiG i LOTOS szukają ropy w Zachodniopomorskiem

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo oraz LOTOS Petrobaltic rozpoczęły wiercenie otworu poszukiwawczego na koncesji Kamień Pomorski. Według szacunków, na obszarze przygotowywanych prac w gminie Golczewo (woj. zachodniopomorskie) może być nawet 7,5 mln baryłek ekwiwalentu ropy naftowej (boe).

01.08.2017
73. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego – uroczyste obchody w siedzibie PGNiG

– Dziękujemy, że walczyliście dla nas o wolną Warszawę, o niepodległą Polskę. Zawsze będziemy Wam za to wdzięczni – powiedział Piotr Woźniak, prezes PGNiG SA podczas uroczystości odsłonięcia powstańczej flagi na głównej siedzibie spółki na Woli. Przez 63 dni flaga ze znakiem Polski Walczącej będzie symbolizować walkę Warszawy – miasta nieujarzmionego.

27.07.2017
PGNiG ma nowy kontrakt z KGHM o wartości 4,8 mld zł

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo SA oraz KGHM Polska Miedź SA zawarły 27 lipca  2017 r. nową umowę na sprzedaż paliwa gazowego. Na podstawie podpisanych umowy ramowej i kontraktów indywidualnych PGNiG będzie dostarczać do 2033 r. gaz ziemny zaazotowany do jednego z największych producentów miedzi na świecie.

26.07.2017
PGNiG zgłosiło zapotrzebowanie na moce przesyłowe w Korytarzu Norweskim w pierwszej fazie procedury Open Season

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo złożyło wniosek w pierwszej fazie procedury rezerwacji mocy przesyłowych w gazociągach, które połączą złoża na Norweskim Szelfie Kontynentalnym przez Danię z Polską.

Procedura rezerwacji mocy przesyłowych ogłoszona została przez operatorów gazociągów przesyłowych w Polsce i w Danii. Zgodnie z deklaracjami operatorów gazociągów, połączenie  (w tym gazociąg Baltic Pipe z Danii do Polski) umożliwi dostawy do Polski około 10 mld m3 gazu ziemnego rocznie. PGNiG oczekuje, że przesył gazu tym połączeniem będzie możliwy pod  koniec 2022 roku.

12.07.2017
PGNiG SA obniża ceny za gaz dla największych odbiorców przemysłowych. Ceny dla odbiorców domowych bez zmian

Na wniosek PGNIG SA Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził nową niższą taryfę na paliwo gazowe.

10.07.2017
PGNiG dostarczy gaz ziemny dla Euroglas Polska

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo SA zawarło umowę z polską spółką jednego z największych producentów szkła w Europie. W ciągu 15 miesięcy PGNiG dostarczy firmie Euroglas Polska Sp. z o.o. blisko 80 mln m3 gazu ziemnego.

03.07.2017
PGNiG rozpoczyna wydobycie gazu i ropy ze złoża Gina Krog w Norwegii

W ubiegły piątek, o godz. 17:00 ruszyła eksploatacja zlokalizowanego na Morzu Północnym złoża „Gina Krog”. PGNiG Upstream Norway jest jednym z czterech partnerów konsorcjum na tym złożu – polska spółka dysponuje 8 proc. udziałów w koncesji. Wolumen wydobywalnych zasobów złoża wynosi 218 mln boe (baryłek ekwiwalentu ropy naftowej), a więc tyle, ile wyniosła ubiegłoroczna produkcja na całym Norweskim Szelfie Kontynentalnym.

23.06.2017
Komunikat PGNiG SA

Na podstawie informacji przekazanych przez Operatora Systemu Przesyłowego o przywróceniu normalnego funkcjonowania gazociągu jamalskiego, PGNiG podjęło dziś decyzję o wznowieniu gromadzenia zapasów gazu ziemnego na sezon zimowy 2017/2018 zgodnie z przyjętym wcześniej harmonogramem.
 

23.06.2017
Grupa Azoty i PGNiG podpisały umowy na dostawę gazu

21 czerwca 2017 roku Grupa Azoty S.A. oraz jej spółki zależne zawarły umowy na sprzedaż paliwa gazowego z Polskim Górnictwem Naftowym i Gazownictwem S.A.

21.06.2017
Komunikat PGNiG SA

W związku z gwałtownym pogorszeniem się jakości gazu tłoczonego na kierunku Rosja-Niemcy, 20 czerwca br. Operator Gazociągów Przesyłowych zatrzymał odbiór gazu z gazociągu SGT Jamał-Europa. W celu zagwarantowania dostaw do klientów PGNiG ograniczyło gromadzenie zapasów gazu na okres zimowy 2017-2018 i rozpoczęło wytłaczania zgromadzonych dotychczas własnych zapasów gazu z magazynów kawernowych. Dostawy do odbiorców gazu w Polsce nie są obecnie zagrożone.

21.06.2017
InnVento – pierwszy inkubator dla startupów w sektorze naftowo-gazowniczym

Inkubator InnVento będzie wspierał początkujących przedsiębiorców oraz naukowców realizujących projekty dla sektora energetycznego. Efektem mają być innowacyjne rozwiązania technologiczne do wdrożenia w spółkach z Grupy Kapitałowej PGNiG.

14.06.2017
PGNiG laureatem konkursu na najlepszą stronę internetową spółki giełdowej – Złota Strona Emitenta

W dziesiątej edycji konkursu Złota Strona Emitenta organizowanego przez Stowarzyszenie Emitentów Giełdowych nasza spółka ponownie zajęła 1 miejsce pośród spółek należących do indeksów WIG20 i mWIG40.

08.06.2017
Historyczna dostawa gazu do Polski. PGNiG odebrało amerykańskie LNG

Gaz skroplony od Cheniere Energy dotarł do Terminalu LNG im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu. To pierwsza taka dostawa do Europy Środkowo-Wschodniej. PGNiG zapowiada kolejne umowy typu spot.

08.06.2017
W Polsce powstało pierwsze na świecie Międzynarodowe Centrum Doskonałości w zakresie metanu z kopalń węgla

Międzynarodowe Centrum Doskonałości w zakresie metanu z kopalń węgla zostało dzisiaj oficjalnie uruchomione w Katowicach. To pierwsze takie centrum na świecie. Ekspercka organizacja funkcjonująca pod auspicjami Europejskiej Komisji Gospodarczej ONZ przyczyni się do opracowania nowych metod odzyskiwania i wykorzystania metanu jako cennego źródła energii.

01.06.2017
PGNiG z kolejnym złożem gazu w Wielkopolsce

Zaledwie kilka dni po informacji o nowym złożu w okolicach Środy Wielkopolskiej, PGNiG dokonało kolejnego odkrycia, tym razem na terenie gminy Rokietnica. Sukcesem zakończyło się wiercenie otworu poszukiwawczeg o nazwie Rokietnica 5H na koncesji Pniewy – Stęszew, na której PGNiG SA jest samodzielnym operatorem prac.

29.05.2017
PGNiG i ORLEN odkryły nowe złoże gazu w Wielkopolsce

Nowo odkryte złoże znajduje się w okolicach Środy Wielkopolskiej. Po raz pierwszy w zachodniej Polsce geolodzy zastosowali technologię wierceń horyzontalnych w znajdującym się tam piaskowcu. Wkrótce rozpocznie się wydobycie gazu ziemnego z tej lokalizacji.

25.05.2017
Imponujące wyniki PGNiG w pierwszym kwartale 2017

Rekordowy wynik EBITDA pierwszego kwartału w wysokości 2,77 mld zł jest o 16% wyższy r/r. Po pierwszych trzech miesiącach 2017 roku PGNiG osiągnęło 11,65 mld zł przychodów, co stanowi wzrost o 672 mln (6%) w stosunku do analogicznego okresu 2016 roku. Grupa odnotowała jednocześnie dynamiczny wzrost wolumenu sprzedaży gazu ziemnego (11% r/r) i dystrybucji gazu (13% r/r).

19.05.2017
Oświadczenie PGNiG

19 maja 2017 roku PGNiG SA przekazało do Komisji Europejskiej swoje stanowisko w sprawie zobowiązań zaproponowanych przez Gazprom w ramach postępowania antymonopolowego prowadzonego przez KE.

 

18.05.2017
PGNiG: Komisja Europejska powinna ukarać finansowo Gazprom i stworzyć konkurencyjne warunki na rynku gazu

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo SA przedstawiło stanowisko w sprawie zobowiązań zaproponowanych przez Gazprom w ramach postępowania antymonopolowego prowadzonego przez KE. PGNiG wskazuje na wieloletnie naruszanie przepisów prawa antymonopolowego przez rosyjski koncern oraz proponuje nałożenie na niego kary finansowej i szeregu dodatkowych zobowiązań.